Pneumatyka jest dziedziną nauki, która prężnie rozwija się od dziesiątek lat. Dzisiaj w niemal każdym zakładzie przemysłowym wykorzystuje się maszyny pneumatyczne. Wszechobecne są sprężarki, które napędzają nie tylko maszyny przemysłowe, ale również najprostsze urządzenia pneumatyczne. Wszędzie tam, gdzie pojawia się sprężone powietrze, potrzebny jest również siłownik pneumatyczny.
Sprzęt pneumatyczny, a tym samym również siłownik, bardzo często jest zmuszony do pracy w bardzo trudnych warunkach. Wilgoć i skrajne temperatury to główne zagrożenia dla siłownika. Niemniej jednak niebezpieczeństwo stwarzają również narzędzia oraz ciężki sprzęt obecny w fabryce, który może uszkodzić konstrukcję siłownika. Przyjrzyjmy się zatem głównym zagrożeniom, jakie czekają na siłowniki pneumatyczne oraz zastanówmy się, jak można się przed nimi uchronić.
Trudne warunki pracy
Miejscami, w których wykorzystuje się siłowniki, bardzo często są fabryki produkcyjne, huty, czy nawet kopalnie. Niewątpliwie ilość zagrożeń jest tam ogromna. Pierwszą z nich jest skrajna temperatura. Szczególnie gorące powietrze może poważnie zaszkodzić konstrukcji siłownika. Rzecz w tym, iż każdy z nich ma ograniczoną wytrzymałość na działanie gorąca, a kiedy wartość graniczna zostaje przekroczona, dochodzi do pęknięcia konstrukcji. Podobny efekt może zresztą wywołać mocno ujemna temperatura otoczenia. Dlaczego pękniecie obudowy siłownika to tak duży problem? Traci on wtedy swoją szczelność, przez co spada ciśnienie powietrza w środku. W efekcie sprężenie medium roboczego staje się utrudnione lub nawet całkowicie niemożliwe.
Kolejnym zagrożeniem jest wszechobecna wilgoć. Im większa wilgoć, tym większa podatność metalu na rdzewienie. Dlatego też siłowniki, których przeznaczeniem jest praca w wilgotnym otoczeniu, powinny być pokryte warstwą cynku, która zapobiegnie korozji. Warto mieć na uwadze, iż zabezpieczenie to musi być wykonane profesjonalnie, w przeciwnym razie będzie stanowiło jedynie pozorne zabezpieczenie.
Błędy konstrukcyjne
Wymiana siłownika pneumatycznego może być również konieczna ze względu na jego wadliwą konstrukcję. Zdarza się, iż konstrukcja ma fabryczne wady. Mogą one dotyczyć np. nieszczelnej obudowy lub niesprawnego tłoczyska. Niewątpliwie tego typu problemy są niezwykle frustrujące. Zalecamy zatem zakup siłowników od uznanych producentów tego typu elementów, takich jak np. Air-com. Siłowniki Air-com to części wysokiej jakości, czego dowodem jest zaufanie klientów wobec firmy. Od lat marka cieszy się uznaniem zarówno użytkowników, jak i branżowych specjalistów.