Na rynku istnieje aktualnie wiele odmian ryżu. Wśród nich dużą popularnością cieszy się ryż parboiled. I wbrew pozorom nie jest to wcale jakaś egzotyczna odmiana tego produktu. Czym zatem ryż paraboliczny różni się od ryżu białego? Czy jest jego zdrowszą alternatywą? I czy sposób jego przyrządzania różni się od gotowania ryżu białego? Za chwile wszystkiego się dowiesz!
Ryż paraboliczny i jego właściwości
Podstawową różnicą pomiędzy ryżem białym a ryżem parabolicznym jest sposób produkcji tego drugiego, a dokładniej poddanie go wstępnej obróbce termicznej. Jak to przebiega i jakie niesie ze sobą konsekwencje? Obróbka termiczna, jakiej zostaje poddany ryż parboiled, odbywa się za pomocą pary wodnej wytworzonej pod wysokim ciśnieniem. Takie działanie nadają ziarnom ryżu wyjątkowych właściwości, zarówno odżywczych, jak i praktycznych, które zauważymy przy gotowaniu ryżu parboiled.
Za sprawą obróbki termicznej ryż paraboliczny jest trudny do rozgotowania. Ziarna są sypkie, nie sklejają się i nie zwiększają swojej objętości. Ponadto działanie wysokiego ciśnienia przesuwa wartości odżywcze z okrywy ryżu w głąb jego ziarenka. Tym samym ryż paraboliczny zawiera nawet trzy razy więcej składników odżywczych niż ryż biały. Jakie wartości odżywcze i minerały znajdziemy w ryżu parabolicznym? Przede wszystkim:
- białko z zawartością aminokwasów egzogennych
- tiamina i niacyna
- węglowodany
- błonnik
- magnez
- żelazo
- cynk
- potas
- selen
Warto zaznaczyć, że jest to produkt bezglutenowy i lekkostrawny. Świetnie sprawdza się w dietach prozdrowotnych, odchudzających i w czasie rekonwalescencji.
Ryż parboiled, jak gotować?
Jak wygląda gotowanie ryżu parboiled? Nie jest to trudne i nie odbiega od sposobu przyrządzania innych gatunków ryżu. Różnica jest jedynie w czasie gotowania. W przypadku produktu zapakowanego w woreczki (100 g) ryż parboiled po prostu wkładamy do lekko posolonej gotującej się wody. Proporcje wody do ryżu powinny zawsze wynosić przynajmniej 2:1. Ryż parboiled z reguły gotujemy przez 15-18 minut.