Aktualnie ogromna ilość firm korzysta z możliwości wzięcia samochodu w leasing. Takie działania znacznie obniżają koszty utrzymania samochodu firmowego, a do tego sprawia też, że wiele regularnych formalności (jak np. okresowy przegląd samochodu) jest załatwione w dużo prostszy sposób niż w przypadku korzystania z samochodu poza leasingiem. W przypadku awarii lub stłuczki dużo łatwiej jest także otrzymać samochód zastępczy.
Auto w leasingu – czyli jakie?
Leasing to specjalna usługa, która pozwala na sfinansowanie zakupu pojazdów i maszyn w przypadku prowadzenia firmy. Co ciekawe, nie tylko te osoby, które prowadzą działalność gospodarcza, mogą skorzystać z leasingu, ponieważ w ofercie wielu firm leasingowych pojawił się tzw. leasing konsumencki, który dedykowany jest klientom indywidualnym. Leasing to alternatywa dla typowego kredytu gotówkowego, w momencie, kiedy planuje się zakup samochodu. Co więcej, koszty leasingu mogą być też zdecydowanie niższe niż koszty kredytu. A to wszystko ze względu na to, że firma leasingowa jest formalnym właścicielem auta i zarabia także na możliwości robienia odpisów amortyzacyjnych za samochód, z którego się korzysta.
Jak to działa?
Biorąc auto w leasingu, płaci się regularne raty (miesięczne), aczkolwiek do momentu całkowitej spłaty rat dana osoba lub firma nie jest formalnym właścicielem wybranego auta. I to właśnie firma leasingowa widnieje w dowodzie rejestracyjnym do dnia, w którym spłaci się całe zadłużenie (raty leasingowe), a później aż wykupi się pojazd na własność. Osoba/firma, na którą był leasing, ma prawo pierwszeństwa do wykupu pojazdu.