Sprawne funkcjonowanie samochodu wymaga regularnych przeglądów oraz dbania o uzupełnianie wszystkich niezbędnych elementów (płyny samochodowe). Bez tego bowiem bardzo szybko możemy doprowadzić do uszkodzeń silnika, a wtedy już nasz samochód będzie wymagał solidnej naprawy, o ile w ogóle uda się ją przeprowadzić.
Bez oleju ani rusz
Płyny samochodowe takie jak olej silnikowy, to elementy, których poziom należy szczególnie kontrolować. Regularna wymiana oleju silnikowego i innych płynów samochodowych (a także uzupełnianie ich poziomu) to działania, bez których nie można marzyć o sprawnie działającym samochodzie.
Jak prawidłowa dbać o olej silnikowy?
Olej silnikowy jest kluczowym elementem wpływającym na żywotność silnika. Oprócz tego, że powinien on być regularnie zmieniany, to jeszcze musi być odpowiednio dobrany do danego modelu silnika. Wybierając olej silnikowy, powinniśmy kierować się jego lepkością (kreśloną w zakresie od 0 do 60) oraz specyfikacją jakościową (API lub ACEA). Klasyfikacja API wskazuje klasyfikacje olejów za pomocą 2 liter. Pierwsza z nich wskazuje, do jakiego rodzaju silnika przeznaczony jest olej (np.diesle: C, silniki benzynowe: S). Druga litera oznacza jakość oleju (np. w dieslach są to litery od A do F, a w jednostkach benzynowych od A do M). Im dalsza litera alfabetu znajduje się na drugiej pozycji, tym lepszy jest dany olej silnikowy. Co więcej, na oleju możemy też spotkać oznaczenia typu np. A3/B3. Są to oddzielnie parametry dla silników benzynowych (literka A) oraz do diesli (literka B). Wśród nich wyodrębnia się też kategorię C.