Woda, substancja mająca zbawienny wpływ na ludzki organizm. Nawilża skórę, usuwa toksyny a także nawadnia organizm. Występuje w różnorodnych odmianach i składach. Jak więc wybrać tę najbardziej odpowiednią?
Jaką wodę wybrać
To, że powinniśmy wodę pić to wątpliwości nie ma. Ogólnie to organizm nam przypomina o niedoborach suchością w jamie ustnej oraz złym samopoczuciem. Problem pojawia się podczas wyboru wody. Ogromny wybór sprawia, że nie widomo co będzie najlepsze dla nas. Najczęściej natrafiamy na wody mineralne, gazowane, smakowe, źródlane oraz fit. Czym powinniśmy się kierować? Najlepiej naszymi upodobaniami, preferencjami smakowymi. Najczęściej wybiera się wody mineralne. Jednak to, że na etykiecie jest napisane mineralna nie oznacza, ze w swoim składnie ma mnóstwo minerałów.
Woda mineralna
Tego rodzaju wody mają pochodzenie z zasobów podziemnych, są chronione przed zanieczyszczeniem zewnętrznym a ich skład uznawany jest za bezpieczny dla człowieka i korzystny dla zdrowia. Najczęściej woda dla firm jest mineralna. Idealnie pasuje do upodobań wielu osób.
Woda źródlana
Woda pochodząca ze źródła posiada mniejsze zmineralizowanie. Zawartość składników to 200-500mg/dm3. Taką wodę można gotować i podawać małym dzieciom.
Woda stołowa
Jest to woda posiadający nietypowy smak oraz niskie wartości odżywcze. Zazwyczaj jest to woda źródlana lub niskozmineralizowana gdzie podczas produkcji dodaje się wodę mineralną wysokomineralizowaną. Po tego typu wodę powinni sięgać głównie sportowcy.
Czytajmy etykiety na butelkach
Należy pamiętać aby nie przesadzać z wodą wysokomineralizowaną. Sięgajmy po nią tylko w określonych przypadkach, kiedy to brakuje nam odpowiednich minerałów czy też mamy ubytki określonych pierwiastków. Nie należy jej gotować ponieważ wytrącają się duże ilości kamienia. Nie wolno jej też podawać małym dzieciom. Taką wodę powinni pić sportowcy oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym. Na etykietach zazwyczaj zawarty jest dokładny skład. Kierując się nim możemy dobrać wodę odpowiednią na nasz dolegliwości oraz upodobania smakowe.