bagażnik rowerowy

Wiosna zapukała już do naszych drzwi więc czas najwyższy pomyśleć o wycieczkach rowerowych. Po co jeździć rowerem po mieście, gdy można udać się za miasto i tak odkrywać uroki jazdy rowerem. Do tego trzeba zaopatrzyć się w bagażnik rowerowy. Jaki wybrać, by był funkcjonalny i bezpieczny?

Podstawa jazdy samochodem jest zachowanie bezpieczeństwa. I dokładnie tak samo jest z zakupem bagażnika na rowery. Pierwszą, podstawową zasadą, na która musimy zwrócić uwagę, decydując się na zakup bagażnika, to odpowiedź na pytanie, czy to rozwiązanie jest bezpieczne dla nas i dla innych użytkowników drogi? Jakie rozwiązanie wybrać? Bagażnik rowerowy może być montowany na dachu auta, na jego tylnej klapie, bądź na haku holowniczym.

Bagażnik montowany na tylną klapę auta

Przewożenie rowerów w ten sposób nie ma wielu zalet. Jedna z nich jest na pewno możliwość przewożenia rowerów z tyłu auta bez posiadania haka. Niestety nie jest to stabilna konstrukcja. Jest duże ryzyko uszkodzenia auta, jak i rowerów. Bagażnik tego typu mocno skacze na każdej nierówności drogi, a jak u nas wyglądają drogi chyba nikomu nie trzeba mówić.

Bagażnik rowerowy na dachu

Planując takie przewożenie rowerów musimy liczyć się z tym, że bagażnik rowerowy jest przymocowany do belek poprzecznych, które również trzeba kupić. Belki muszą być ciche, by nie powodować dyskomfortu w trakcie jazdy. To rozwiązanie niestety nie należy do najtańszych.

Bagażnik dachowy montowany na haku holowniczym

Bagażnik na hak powinien mieć wygodny stojak na rowery i stabilnie trzymać ładunek. Dostępne są bagażniki z wieszakami lub stojakami na rowery. Stojaki dają większą stabilność.