Andropauza czyli męskie przekwitanie, to bardzo indywidualny proces, przebiegający inaczej w przypadku każdego mężczyzny. Objawy towarzyszące andropauzie mogą pojawić w różnym wieku oraz w różnym nasileniu.
Zasadniczo powodem andropauzy jest dysfunkcja czynności hormonalnej i rozrodczej jąder. Efektem tego jest obniżenie stężenia męskich hormonów płciowych między innymi testosteronu. Ale nie tylko testosteron odpowiedzialny jest za andropauzę ale też spadek produkcji androgenów DHEA przez nadnercza a także znaczące obniżenie poziomu hormonu wzrostu, wydzielanego przez przysadkę mózgową. Wielu lekarzy uważa, że na prawdopodobieństwo pojawienia się objawów andropauzy oraz na stopień ich nasilenia ma wpływ ogólny stan zdrowia, a także występowanie takich chorób jak: cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, palenie tytoniu, niska aktywność fizyczna oraz oczywiście zła dieta i nadużywanie alkoholu.
Objawy andropauzy
Adropauza i jej objawy wynikają głownie ze spadku poziomu testosteronu, DHEA oraz hormonu wzrostu, ich obniżenie w organizmie powoduje szereg zmian w organizmie zarówno fizycznych, jak i psychicznych a także seksualnych. Najczęściej obserwowane to przede wszystkim:
– gorsze samopoczucie,
– pogorszenie sprawności umysłowej,
– obniżenie nastroju oraz depresja,
– spadek libido,
– zaburzenia snu,
– utrata masy ciała lub wręcz przeciwnie nagły przyrost tkanki tłuszczowej,
– potliwość,
– spadek masy mięśniowej oraz gęstości kości,
– mniejsza odporność,
– zaburzenia erekcji.
Andropauza – leczenie
Nie ma jednego stanowiska dotyczącego zastępczej terapii hormonalnej stosowanej w leczeniu objawów andropauzy, polegającej na podawaniu androgenów. Zbyt mała ilość badań nie pozwala jednoznacznie stwierdzić czy terapia przynosi więcej korzyści niż działań niepożądanych.