Zbliża się okres jesienno-zimowy, podczas którego przed kierowcami pojawiają się nowe wyzwania. To czas, kiedy należy zachować szczególną ostrożność na drodze, ze względu na krótsze dni, a więc częstszą jazdę o zmroku, padający deszcz oraz opady śniegu. Aby czuć się bezpiecznie, nie wystarczą umiejętności prowadzenia pojazdu, gdyż dużą rolę odgrywa stan techniczny naszego auta. Jak przygotować samochód na ten sezon? Podpowiadamy.

Po pierwsze wymiana opon

Jesień to pora roku, podczas której temperatura jest coraz niższa, dlatego to dobry czas na wymianę opon. Wg ekspertów zamiana ogumienia na zimowe powinna nastąpić, gdy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7°C. Warto zainwestować w opony sezonowe, które posiadają lepszą przyczepność do mokrej, zaśnieżonej nawierzchni, a nawet do lodu. Nigdy nie wiemy, jaka będzie zima, dlatego dobrze jest postawić na niezawodne opony, które zagwarantują nam na komfortową jazdę w każdych warunkach. Dobrej jakości opony zimowe to takie, które mają minimum 4 mm bieżnik oraz są używane maksymalnie 5 sezonów. Dzięki nim możemy uniknąć zagrażających bezpieczeństwu poślizgów oraz skrócić drogę hamowania, co w wielu przypadkach ma istotne znaczenie.
Wymiana opon to także dobry czas na sprawdzenie stanu ogumienia opon letnich. Warto sprawdzić wysokość bieżnika i ciśnienia w oponach, aby w razie potrzeby udać się do wulkanizacji, by na wiosnę opony były gotowe do jazdy. Warto pamiętać, że choć minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, to poziom 3 mm może nie zagwarantować nam już pełnych właściwości opon.

Zrób przegląd układu hamulcowego

Sprawne hamulce to podstawa, dlatego sprawdzenie układu hamulcowego powinno być kolejnym z naszych priorytetów. Nie da się ukryć, że sól drogowa, niskie temperatury czy brud podczas zimy sprawiają, że elementy hamowania bardziej się zużywają, dlatego do okresu jesienno-zimowego tym bardziej nie możemy przystępować z niesprawnym układem hamulcowym. To idealna pora na sprawdzenie hamulców.
Zadbaj o swoje okno na świat. Wymień wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Czy wiesz jak często powinno wymieniać się wycieraczki? Eksperci zalecają dokonać tego dwa razy w roku. Niestety, wielu z nas bagatelizuje tę zasadę i wymienia wycieraczki dopiero w momencie, gdy te nie spełniają swojej funkcji. Nie da się ukryć, że zużyte wycieraczki znacznie obniżają komfort jazdy poprzez redukcję widoczności drogi, co może być przyczyną wypadku drogowego. Zbliżający się okres jesienno-zimowy to dobry czas do kontroli piór w naszym samochodzie oraz ewentualnej ich wymiany na nowe. Prócz dobrych wycieraczek konieczny jest zimowy płyn do spryskiwaczy, który pomoże nam oczyścić szybę niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.
Odpal samochód w każdych warunkach. Sprawdź akumulator i alternator
Zdarzyło Ci się, że Twój pojazd nie odpalił? Z pewnością znasz takie przypadki. Jeśli chcesz, aby nie zawiódł Cię Twój samochód, sprawdź napięcie w swoim akumulatorze oraz poziom elektrolitu. Przed okresem jesienno-zimowym warto też zmierzyć efektywność ładowania akumulatora, aby uniknąć problemów z alternatorem.

Wymień płyny i oleje

Przygotowania do sezonu zimowego powinny oznaczać też kontrolę wszystkich płynów eksploatacyjnych. Spadek temperatury powoduje, że substancja smarująca zagęszcza się, przez co olej gorzej rozprowadzany jest na elementach napędowych. Uruchamianie zimnego silnika w przypadku zużytego oleju może skrócić jego żywotność. Warto więc sprawdzić stan naszego oleju oraz datę ostatniej jego wymiany. Być może nadszedł odpowiedni czas na wymianę płynu.
Podobnie wygląda to w przypadku płynu w układzie chłodzenia. Przed zbliżającą się zimą, należy sprawdzić temperaturę krzepnięcia płynu. Jego wymiana we właściwym czasie może pomóc nam uniknąć zniszczeń silnika. Nieodpowiednia temperatura krzepnięcia to najwyższy moment na wymianę płynu lub obniżenie właściwości krzepnięcia.

Sprawdź światła. Bądź widoczny na drodze

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy bardzo często jeździmy o zmroku. W wielu miastach na skutek oszczędności mogą zgasnąć światła, co jest kolejnym powodem tego, byśmy zadbali o odpowiednie oświetlenie samochodu. Warto regularnie sprawdzać prawidłowość działania żarówek, jeśli chodzi o światła drogowe, mijania, postojowe, tylne oraz kierunkowskazy. W razie potrzeby wszystkie żarówki możemy wymienić samodzielnie.

Oceń stan techniczny pojazdu. Zadbaj o serwis samochodu

Przed zimą warto także sprawdzić czy nasz pojazd jest w pełni sprawny. Chodzi przede wszystkim o stan amortyzatorów i innych elementów układu zawieszenia. Wiele tego typu uszkodzeń możliwych jest do zauważenia, gdy przeprowadzamy przegląd samochodu. Należy więc regularnie sprawdzać stan naszego pojazdu, by zminimalizować ryzyko awarii auta. W przypadku, gdy zauważymy pewne nieprawidłowości, a nawet profilaktycznie, dobrze jest udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie fachowcy sprawdzą pojazd oraz ocenią jego realny stan. Jednymi z najlepszych miejsc do tego przeznaczonych są warsztaty Bosch Car Service. Wykwalifikowani specjaliści dokładnie sprawdzą stan techniczny auta, dokonają potrzebnych napraw oraz odpowiednio przygotują samochód do sezonu jesienno-zimowego.