historia Porsche

Niezależnie od tego, czy jesteśmy pasjonatami motoryzacji lub niewiele mamy z nią wspólnego to znamy markę Porsche. Jej logo oraz wyprodukowane samochody są znane na całym świecie. Jak to tego doszło?

Początki Porsche

Wszystko rozpoczęło w Niemczech w Stuttgarcie, kiedy to Ferdinand Porsche po zaprzestaniu pracy w Daimler-Benz AG, które to zajmowało się wytwarzaniem samochodów założył 25 kwietnia 1931 roku własne przedsiębiorstwo produkcyjne. Ferdinand stracił pełnię kontroli nad firmą w okresie II wojny światowej, kiery zajął się produkcją pojazdów wojskowych oraz pancernych.

Kolejnym przełomowym momentem był rok 1947, kiedy to firmę przejął syn Ferry Porsche. Już rok później przedsiębiorstwo seryjnie produkowało pierwsze luksusowe samochody. Było to słynne Porsche 356. Chociaż początkowo dzieliło dużą część części z Volkswagenem Garbusem, to w wyniku modernizacji ostatnie modele wyposażone były już we własne konstrukcje, między innymi silnika.

Przełomowe dla Porsche lata 60 i 70

Rok 1963 był momentem zaprezentowania słynnego modelu Porsche 911. W tym czasie określenie luksusowe samochody i auta Porsche stały się synonimami. Model 911 zaczął cieszyć się ogromny powodzeniem zarówno na torach wyścigowych, jak i w sprzedaży.

Lata 70 to okres, kiedy firma dokonała podziału produkowanych samochodów na modele małe czterocylindrowe, średnie sześciocylindrowe oraz duże posiadające silniki o ośmiu cylindrach. W tym okresie pojawił się słynny model 928, którego produkcja trwała aż do 1995 roku.

Porsche współcześnie

XXI wiek to okres, kiedy pojawiły się takie luksusowe samochody Porsche jak modele Cayenne, Carrera GT, Panamera oraz królujące od 2013 roku Porsche Macan, które stało się już drugim samochodem typu SUV oferowanym przez firmę.