Po tych lekach nie prowadź samochodu

Wszyscy wiemy, że po alkoholu, czy narkotykach nie możemy wsiadać do samochodu. Sprawność psychofizyczna kierowcy jest obniżona. Wzrok, słuch,czy układ nerwowy reagują z opóźnieniem, co prowadzi do niebezpiecznych zachowań na drodze. A jaki wpływ na prowadzenie pojazdu mają leki? Czy nad ich skutkami ubocznymi kierowcy się zastanawiają?

Kierowcy zdają sobie sprawę, że leki na receptę mogą wywoływać ograniczone zdolności kierowania pojazdem. Rzadko kto zastanawia się ,jaki wpływ na zachowanie kierowców mają popularne leki, które można nabyć bez recepty.

Leki przeciwbólowe

Najczęściej zażywamy środki przeciwbólowe. Już sam ból jest niebezpieczny dla kierowców, gdyż wpływa na upośledzenie reakcji i sprawności psychofizycznej. Usunięcie bólu lekami przeciwbólowymi, które zwierają morfinę, fentanyl, oksykodon, petydynę, kodeinę, czy tramadol również powinno powstrzymać nas przed prowadzeniem pojazdu.

Leki te maja silne działanie przeciwbólowe, uspokajające i nasenne. Mogą działać euforycznie, wywoływać stan błogości, zobojętnienia, czy spadku koncentracji. Wpływają one na procesy myślowe i czynności ruchowe.

Leki nasenne

Kolejnymi lekami, których lubimy używać są leki nasenne. Zawierają one barbiturany oraz benzodiazepiny. W mniejszych dawkach mają one działanie uspokajające, w większych nasenne i znieczulające.

Uwaga cukrzycy

Niewłaściwe stosowanie leków insulinowych również może być niebezpieczne. Może spowodować hipoglikemię lub hiperglikemię. Prowadzi to do zaburzeń świadomości, a nawet utraty przytomności.

Stosowanie leków bez recepty powinno zmotywować nas do dokładnego zapoznania e z ulotka i poznania skutków ubocznych jakich możemy doświadczyć po zażyciu leku.