Podpis elektroniczny jest dosyć nowoczesnym narzędziem, dzięki któremu można dokonać identyfikacji tożsamości za pomocą drogi elektronicznej. Okazuje się, że to metoda bezpieczna, stosowana nawet przez ZUS i urzędy skarbowe. Warto pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo podczas korzystania z podpisu elektronicznego.
Zwykły i bezpieczny e-podpis
Zwykły e-podpis różni się od bezpiecznego tym, że nie posiada kwalifikowanego certyfikatu i jest używany głównie podczas wymiany e-maili. Przy przesyłaniu ważnych dokumentów trzeba natomiast korzystać z bezpiecznego wariantu. Narodowe Centrum Certyfikacji jest urzędem dla infrastruktury bezpiecznego e-podpisu. Co ciekawe, dokumenty opatrzone takim podpisem mają taką samą moc prawną, jak dokumenty podpisane własnoręcznie.
Bezpieczeństwo jest bardzo ważne
Bezpieczny podpis elektroniczny to taki, który jest przyporządkowany do jednej osoby i sporządzony na podstawie bezpiecznych urządzeń, podlegających osobie, która składa podpis. Ponadto, jest on powiązany z danymi, których wszelkie zmiany są rozpoznawane. Narzędziami do składania takiego podpisu są; odpowiednie oprogramowanie i karta kryptograficzna z tokenem lub czytnikiem.
E-podpis jest bardzo wygodną formą, z której korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby zachować najwyższą ostrożność i przestrzegać kwestii bezpieczeństwa. Podpisy certyfikowane są bardzo bezpiecznym narzędziem, które znacznie ułatwia pracę i przesyłanie dokumentów nawet do różnorodnych urzędów.