morfologia

Podstawowe badania profilaktyczne z krwi należy wykonywać przynajmniej raz do roku. Pozwalają one dowiedzieć się, jak miewa się nasz cholesterol, a także cukier.

Badania kontrolne, a przede wszystkim morfologię krwi oraz badania moczu, należy – bez względu na wszystko – wykonywać co najmniej raz w roku. Dostarczają one pacjentowi wiele informacji o jego stanie zdrowia oraz pozwalają w porę wychwycić potencjalne zagrożenia.

Morfologia krwi: po co i co ile?

Morfologia krwi najczęściej jest wykonywana w przypadku, kiedy pacjent pije alkohol. Może on bowiem źle wpływać na stan oraz pracę wątroby. Warto więc wcześniej wiedzieć o potencjalnym zagrożeniu i wykonać badania kontrolne z krwi, które w porę zasygnalizują problem. Ważne w tym wypadku są enzymy wątrobowe.

Kto powinien wykonać badania

Na morfologię krwi powinny zdecydować się osoby, które odczuwają bóle stawów. Mogą być one spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi lub infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Wówczas należy skontrolować poziom białka C-reaktywnego. Przekroczone OB będzie informować o stanie zapalnym.

Podstawowe badania morfologiczne polecane są osobom z nadwagą oraz tym, którzy lubią tłuste jedzenie, w szczególności mięsa i wędliny. Spożywanie dużych ich ilości może doprowadzić do miażdżycy i kłopotów z sercem. Odpowiednio szybko wdrożona dieta i wykryte problemy dzięki podstawowym badaniom kontrolnym umożliwią uniknięcie rozwoju tychże chorób. O ich obecności świadczyć może wysoki, wychodzący ponad normę poziom cholesterolu, a także trójglicerydów.