Profil Kandydata na Kierowcę

Każdy kto marzy o własnym samochodzie, najpierw musi wyrobić prawo jazdy na określoną kategorię pojazdów. Proces ten jest dosyć długotrwały i złożony, jednak wieńczy go zdanie egzaminu i odebranie prawa jazdy. Pierwszym etapem starania się o prawo jazdy, jest uzyskanie PKK.

Czym jest pkk?

PKK to Profil kandydata na kierowcę. Jest to niezwykle ważny dokument, który jest wydawany przez Wydział Komunikacji Miejskiej w miejscu zamieszkania. Jest on zazwyczaj wydawany od ręki, ale by go uzyskać, należy przedstawić kilka dokumentów. Najważniejszy jest wynik badania lekarskiego a w przypadku kat. C, C+E, D1 i D, konieczne będzie także orzeczenie psychologiczne. Te dokumenty potwierdzają zdolność do prowadzenia pojazdów i brak jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Kolejnym ważnym dokumentem, by uzyskać profil kandydata na kierowcę jest dokument tożsamości i aktualne kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5, które będzie przedstawiać wizerunek od przodu. Osoby, które nie mają ukończonych 18 lat, mogą również się starać o numer pkk, ale muszą do Wydziału Komunikacji Miejskiej, przyjść razem z rodzicem bądź opiekunem.

Mam już Profil Kandydata na kierowcę i co dalej?

Kiedy uzyska się już Profil Kandydata na kierowcę czyli numer pkk, należy zapisać się na kurs prawa jazdy w swojej okolicy. Kurs taki może potrwać kilka miesięcy, w zależności od częstotliwości spotkań. Po zakończeniu kursu i zaliczeniu egzaminu wewnętrznego, należy się zapisać na egzamin państwowy prawa jazdy i zdać go pozytywnie. Potem wystarczy już tylko odebrać prawo jazdy.