Zarówno kredensy, jak i komody to niegdyś meble obowiązkowe w każdym domu. Królowały one w jadalniach i w salonach naszych babć. Dziś kredensy i komody wracają do łask, a ich wygląd może spodobać się nawet najbardziej wybrednym amatorom wnętrzarskich aranżacji.

Krótki rys historyczny

Kredens pojawił się po raz pierwszy w przestrzeni użytkowej człowieka już na początku XV wieku. Służył on głównie jako miejsce do przechowywania sprzętu stołowego oraz zamkniętych potraw. Swój rozkwit kredens zawdzięcza epoce renesansu, kiedy to tworzono meble wiele okazalsze i bogato zdobione. Kredens w tym czasie pełnił funkcję pośrednią pomiędzy skrzynią a szafą. Była to konstrukcja niska, szeroko rozbudowana, najczęściej z dwoma zamykanymi drzwiami z przodu oraz górnymi szufladami. Z czasem kredensy stawały się coraz wyższe i większe. W Polsce w XIX wieku upowszechnił się mebel dwukondygnacyjny z górną, przeszkloną częścią najczęściej cofniętą do tyłu oraz dolną zamykaną na podwójne drzwiczki.

Komoda pojawiła się w XVII wieku jako mebel wykorzystywany wyłącznie na królewskim dworze. Pierwszy tego typu mebel został prawdopodobnie stworzony na dworze Ludwika XIV. Komoda z uwagi na swą wyjątkową funkcjonalność bardzo szybko wyparła z komnat popularne dawniej skrzynie. Do dziś komoda to jeden z najwygodniejszych mebli domowych, który można wkomponować praktycznie do każdego wnętrza. Pojemność szuflad komody sprawia, że można w niej schować praktycznie wszystko, od ubrań i bielizny, po zabawki czy też akcesoria do nakrycia stołu.

Praktyczne kredensy i komody

Komody i kredensy to niezwykle funkcjonalne i uniwersalne meble domowe. Współczesne meble tego typu często nawiązują do stylowych komód i kredensów z czasów sarmacji. Współczesne kredensy to najczęściej solidne o masywnej budowie meble, posiadające dodatkowe delikatne nadstawki u góry. Górna, przeszklona część kredensu pełni zazwyczaj rolę reprezentacyjną i ekspozycyjną. Umieszcza się w niej najczęściej eleganckie szkło, zastawy stołowe czy też zestawy sztućców. Dla osób, które szukają praktycznego mebla oferującego dużą ilość miejsca, doskonałym rozwiązaniem będzie komoda.

internetowy sklep z meblami

Współczesne kredensy i komody różnią się między sobą przede wszystkim gabarytami. Te duże zazwyczaj nie zawsze sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Ich masywny wygląd może znacząco zmniejszyć optycznie przestrzeń i dodatkowo ją przytłoczyć. Dobrą alternatywą dla kredensów będą zatem komody, które mimo swej pojemności, nie zajmują tak wiele miejsca. Komody nie posiadają również górnej nadbudowy, przez co nie zajmują całej przestrzeni ściany.

Kredensy i komody to specyficzny rodzaj mebli, który najlepiej sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, secesyjnym, rokoko, a niekiedy nawet eklektycznym. Oczywiście, stylowe kredensy i komody będą również bardzo dobrze pasować do nowoczesnych wnętrz. Pamiętajmy, że tego typu meble pasują nie tylko do kuchni, jadalni czy przedpokoju. Doskonale sprawdzą się również w salonie, jako np. domowa biblioteczka w przypadku kredensu lub też doskonały stolik pod telewizor w przypadku komody.