samochód używany

Kupując samochód z rynku wtórnego, nigdy nie możemy mieć pewności, że nie jest on kradziony. Jak więc to sprawdzić, tak aby zakupić auto sprawdzone?

Jak sprawdzić samochód używany?

Od grudnia 2017 roku w Polsce nabywcy oraz właściciele samochodów używanych pochodzących z krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość na portalu historiapojazdu.gov.pl. Stronę tę uruchomiło Ministerstwo Cyfryzacji z myślą o kierowcach kupujących samochody z rynku wtórnego.

Od 2018 roku z kolei usługa ta została rozszerzona o samochody, które nie są jeszcze dostępne w Centrali Ewidencji Pojazdów, ale są oferowane w sprzedaży.

Oprócz sprawdzenia historii pojazdu, istnieje również możliwość uzyskania informacji w siedmiu kategoriach, to jest: Kradzież, Złomowanie, Powypadkowy, Uszkodzony, Niedopuszczony do ruchu, Przekręcony licznik oraz Służył jako taxi. To wszystko umożliwi sprawdzenie, czy samochód używany jest w porządku.

Warto sprawdzić

Niestety, usługa ta jest bardzo potrzebna, ponieważ coraz częściej zdarza się, że do sprzedaży trafiają skradzione samochody. Jeśli więc w danej kategorii system wykryje poszczególny samochód, w systemie pojawi się alert oznaczony czerwonym symbolem. Jeśli jednak nie zostanie on stwierdzony, system nie powiadomi nas o alarmie.

W przypadku, kiedy pojazd nie znajduje się w systemie, ten również o tym poinformuje, a na ekranie pojawi się stosowna informacja. Obecnie Historia Pojazdy posiada też spis aut, których nie ma w bazie CEPiK (niezarejestrowane w Polsce).