SPLIT czy FBW

Zależy Ci na szybkim przyroście masy mięśniowej? Chcesz ciągle zwiększać swoją siłę i wytrzymałość? Trening siłowy powinien na stałe wejść do Twojej rozpiski treningowej. Rodzajów treningów jest bardzo dużo, zostaje więc tylko wybrać taki, który będzie odpowiedni do naszych możliwości i pozwoli nam osiągnąć oczekiwany efekt.

Na początek FBW

Każdy początkujący lub powracający do treningów siłowych po długiej przerwie powinien rozpoczynać trenowanie od FBW (Full Body Workout). Trening ogólnorozwojowy pozwoli stopniowo wejść organizmowi w tryb treningowy, przygotować mięśnie, stawy, więzadła do większego wysiłku, żeby przy mocniejszym obciążeniu nie doznać kontuzji. Dodatkowo zapewnimy sobie równomierny rozwój całego ciała. Ten rodzaj treningu możemy stosować później tak długo, jak przynosi on nam efekty i satysfakcję.

SPLIT dla zaawansowanych

Jeśli jednak uważamy, że potrzebujemy odmiany, warto rozważyć SPLIT, czyli trening dzielony, skupiający się w trakcie treningu na jednej, bardzo ograniczonej grupie mięśni. Trening tego rodzaju bardzo mocno i w różny sposób stymuluje dany mięsień, więc bardzo szybko zobaczymy efekty – mięsień będzie przyrastał i nabierał atrakcyjnego. Trzeba jednak pamiętać, aby do planu treningowego wprowadzić również treningi ogólnorozwojowe, aby cały organizm zachował odpowiednią wydolność.

Jeśli mamy wątpliwości, który trening na jakim etapie będzie dla nas odpowiedni warto zwrócić się o pomoc do specjalistów – dobiorą oni odpowiednie rodzaje ćwiczeń, które pomogą nam w realizacji naszych celów.