Materiały modelarskie

Poznanie i zrozumienie właściwości poszczególnych materiałów modelarskich stanowi klucz do umiejętnego konstruowania modeli. Poprzez dobór materiału odpowiedniego dla danego elementu projektu, uzyskujemy efekt, który daleko wykracza poza wrażenia estetyczne, zapewniając wygodną obróbkę oraz wytrzymałość danego modelu.

Materiały modelarskie – papier i plastik

W zależności od potrzeb konkretnego działu modelarstwa, używane materiały podstawowe różnią się między sobą tak zastosowaniem, jak i właściwościami. W przypadku moteli plastikowych podstawowe materiały modelarskie to szereg tworzyw sztucznych. Hobbyści sięgają tutaj po tworzywa w rodzaju polistyrenu, polipropylenu, a także żywic epoksydowych czy poliestrowych, których zaletą jest możliwość precyzyjnego szlifowania po całkowitym zastygnięciu.

Materiały modelarskie

Materiały do budowy modeli kartonowych jako podstawy konstrukcji korzysta się z tektury różnej grubości, a także innych papierowych elementów, łącząc je ze sobą najczęściej za pomocą dwuskładnikowych klejów cyjano-akrylowych. Tu także w ruch idą szlifierka i papier ścierny, ale podstawowe narzędzie stanowią ostre, precyzyjne skalpele, za pomocą których można uzyskać wysoką precyzję wycinanych detali.

Materiały modelarskie – różne rodzaje drewna

Delikatne elementy w niezmiennie popularnych modelach drewnianych wykonywane są na ogół z cienkich deseczek z miękkiego drewna drzew rodzimych, jak brzoza, kasztanowiec, jodła biała, lipa, lub też różne gatunki sosen. Są to rodzaje drewna szczególnie przyjazne dla początkujących modelarzy, których warsztatowi brakuje jeszcze bardziej profesjonalnych narzędzi, gdyż nawet obrabianie ich ręczne nie sprawi dużych problemów przy odrobinie determinacji.

Podobnie przyjazna w obróbce jest balsa – cieniutkie, niezwykle lekkie płaty drewna o niskiej gęstości, pochodzącego z rosnącej w Ameryce Południowej ogorzałki wełnistej. Twardsze drewno jednak również ma swoje miejsce w modelarstwie. Z półfabrykatów wykonanych z drzew takich, jak orzech, akacja czy modrzew, tworzone są elementy, na których bezpiecznie może spocząć reszta konstrukcji.