Tych produktów nie pozwalaj jeść swojemu psiakowi

Udomowienie przez człowieka wilka szarego około 17 tysięcy lat temu było obustronnie korzystne: zwierzęta miały pod dostatkiem jedzenia, ludzie byli ostrzegani przed niebezpieczeństwem. O ile przed tysiącami lat resztki ludzkiego jedzenia rzucane psom pozwoliły te zwierzęta oswoić, o tyle współcześnie uważa się, że dieta psa w żadnym razie nie powinna być zbieżna z dietą człowieka.

Jeśli chcesz, aby pies był zdrowy karm go z głową!

Dieta psa, podobnie jak u ludzi, to podstawa bytu biologicznego, także dobrego zdrowia fizycznego i samopoczucia psychicznego. Ale psia miska i ludzki talerz to dwa odrębne światy, których nigdy nie należy łączyć. Pies powinien być karmiony karmą suchą lub mokrą produkowaną w oparciu o receptury opracowane przez specjalistów z zakresu żywienia zwierząt. Mimo wielkiej sympatii i miłości do swoich czworonogów ich właściciele powinni być zupełnie niewzruszeni, gdy psiaki miłosiernie patrząc w oczy żebrzą o jedzenie ze stołu. W potrawach całkiem nieszkodliwych dla człowieka kryją się bowiem liczne niebezpieczeństwa dla zdrowia a nawet życia psa.

Produkty, których nie powinno być w diecie psa

Takich produktów jest bardzo dużo. Niektóre powoduję lekkie zaburzenia w funkcjonowaniu żołądka czy jelit. Inne mogą spowodować nawet uszkodzenia organów, utratę zdrowia i doprowadzić do śmierci pupila.

Psom najbardziej szkodzą

1. Czekolada.
Psom szkodzi teobromina zawarta w czekoladzie. Działa ona pobudzająco na układ krążenia. W dużej ilości może spowodować atak serca u czworonoga.
2. Ksylitol.
Substancja zastępująca cukier. Używany do słodzenia napojów czy do wypieków ksylitol jest bezpieczny dla ludzi, ale nawet niewielka ilość ciastek z ksylitolem może być przyczyną zgonu psa.
3. Ziemniaki.
Widok psiej miski z ziemniakami świadczy o całkowitym braku wiedzy i wyobraźni właścicieli psów. Układ pokarmowy psa nie jest dostosowany do trawienia ziemniaków – zjedzone zalegają godzinami, niepotrzebnie obciążają żołądek i jelita, zwyczajnie szkodzą zwierzęciu.
4. Kofeina i alkohol

Psy wspinające się na stół aby chlipnąć napój z filiżanki lub kieliszka pana narażone są na ciężkie uszkodzenia serca, wątroby i ostatecznie na szybki zgon.