wentylator rolniczy

Nie tylko budynki mieszkalne wymagają wentylacji w upalne dni. Nie każdy wie o tym, że wentylatory bywają wykorzystywane również w rolnictwie. Po co się je stosuje i jakie korzyści mogą przynieść?

Dosuszanie ziarna przy wykorzystaniu wentylatorów rolniczych

Spektrum wykorzystania wentylatorów rolniczych może być naprawdę szerokie. Jedną z ich kluczowych ról w tym sektorze gospodarki jest zaś dosuszanie zboża. Nadmierna wilgotność ziaren sprawia, że tracą one swoje właściwości, a tym samym spada ich wartość rynkowa (może się nawet okazać, że w ogóle nie uda się ich sprzedać). Warto pamiętać, że zarówno wyjściowa, jak i docelowa wilgotność poszczególnych roślin może być różna. Np. pszenica powinna zawierać ok. 13-14% wody, zaś idealną wartością dla kukurydzy jest ok. 15%. Należy wspomnieć, że podczas zbiorów zboże to ma wilgotność rzędu 25-30%, przez co jego dosuszanie jest szczególnie ważne.

wentylator rolniczy

Czym jest stres cieplny?

Upały dają się we znaki nie tylko ludziom, ale również zwierzętom hodowlanym, takim jak krowy mleczne. Optymalna temperatura do ich hodowli wynosi ok. 12-18 stopni. Znacznie wyższa powoduje zaś tzw. stres cieplny. Jego objawami są zmniejszony apetyt i pragnienie, tzw. „zianie” przez otwarty pysk, zaburzone wydzielanie śliny (np. nadmierne ślinienie się), zmniejszona aktywność oraz poszukiwanie zacienionych miejsc. W efekcie zwierzęta tracą niezbędne mikroelementy, pogarsza się ich metabolizm i odwadniają się, co wpływa na zmniejszoną produkcję mleka, problemy z rozrodem, a w skrajnych przypadkach może być nawet przyczyną śmierci. Dla hodowców oznacza to zaś niższe zyski. Szacuje się, że ok. 10% zmian w produkcji mleka powodowanych jest kwestiami związanymi z klimatem. Oprócz tego krowy mają zmniejszoną płodność i mogą być bardziej podatne na występowanie różnych chorób. Aby tego uniknąć, należy zadbać o zwiększone spożycie wody przez zwierzęta, a także wyposażyć pomieszczenia w odpowiednio dobrane wentylatory rolnicze.