zmiana pościeli

Polacy zdecydowanie zbyt rzadko zmieniają pościel w swoim domu. Niestety, dla wielu jest to niezbyt ważny szczegół, ale w istocie może stwarzać poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Co ile więc zmieniać swoją pościel?

Naukowcy dowiedli, że spędzamy ponad jedną trzecią swojego życia właśnie w łóżku. To z kolei przekłada się na rozwijanie się bakterii oraz grzybów. Oprócz tego, mikroskopijne życie prowadzi do wielu dolegliwości. W związku z tym, bardzo ważna jest regularna zmiana pościeli.

Skutki rzadkiej zmiany pościeli

Zbyt rzadka zmiana pościeli może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wśród nich wymienia się między innymi kichanie i krztuszenie się. Wszystko dlatego, że drobnoustroje są zdecydowanie zbyt blisko ust i nosa, a co za tym idzie – oddychamy nimi. Oprócz grzybów i bakterii, brudna pościel kryje w sobie także komórki skóry, wydzieliny z miejsc intymnych, a także sierść zwierząt czy roztocz kurzu.

Co ile zmieniać pościel?

W tym więc wypadku pojawia się kluczowe, najważniejsze pytanie: co ile zmieniać pościel w swoim łóżku, tak aby zapobiec problemom zdrowotnym i reakcjom alergicznym? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: zmiana pościeli powinna odbywać się co około tydzień.

Należy wspomnieć, że przy ostrych alergiach i astmie, niezmieniona pościel przez dwa tygodnie może znacząco nasilić objawy. Warto więc mieć na uwadze, aby regularnie przebierać pościel i brać ją. Tego problemu nie należy bagatelizować. W ten sposób można uniknąć wszelkich chorób oraz nieprzyjemnych problemów.