trening interwałowy

Trening interwałowy jest idealny dla osób, które po zimie chcą zgubić kilka nadprogramowych kilogramów. Jest bezlitosny dla tłuszczu, działa szybko i skutecznie. Na czym polega trening interwałowy? Jakie są jego zalety?

Jak wygląda trening interwałowy?

Interwały polegają na przeplataniu krótkich okresów ćwiczeń o wysokiej intensywności (30 sekund do 1 minuty) z okresami mniejszego wysiłku (regeneracji). W okresie odpoczynku mięśnie mają czas na regenerację i odzyskanie sił przed kolejnym, intensywnym wysiłkiem.

Jaki trening interwałowy wybrać?

Najlepiej wybrać swój ulubiony typ ćwiczeń aerobowych. Gama ćwiczeń aerobowych jest bardzo szeroka, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Do aerobów zalicza się bieganie, jazda na rowerze, rolkach, skakanie na skakance, pływanie. Ćwicz przez określony czas zmieniając poziom intensywności wykonywanych ćwiczeń. Jeśli wolisz zajęcia zorganizowane idź na zumbę, aerobox, czy tabatę.

Zalety treningu interwałowego

Trening aerobowy trwa krótko. Jeśli wykonujesz Tabatę to 4 minuty (!) do 15 – 20 minut przy innych formach interwałów. Za to spalasz kalorie nawet do 12 godzin po treningu. Kolejna zaletą interwałów jest możliwość upchnięcia ich nawet w bardzo wypełniony grafik zajęć. Stracisz wymówkę „ nie mam czasu”. Trening aerobowy jest tak krótki, że na pewno znajdziesz czas w ciągu tygodnia na kilka treningów.

Po 4 – 6 tygodniach zauważysz już efekty. Wysmuklisz sylwetkę, wzmocnisz mięśnie i poprawisz kondycję. O dobrym humorze nie wspominając.