Zumba podbiła w ostatnich latach serca wielu kobiet. To fantastyczny sposób na odprężenie, zredukowanie stresu, ale także na poprawę kondycji i sylwetki. Czym jest ten rodzaj treningu i dlaczego Polki ją pokochały?

Zumba – taniec i wysiłek w jednym

Zumba jest kompleksowym programem treningowym, który zawiera w sobie zarówno elementy tańca, jak i ćwiczenia koordynacyjne, kondycyjne i siłowe. Obejmuje ona wszystkie elementy fitnessu – gibkość, cardio, równowagę i pracę mięśni. Pozwala na efektywny i równomierny rozwój całego ciała, przy jednoczesnym wykorzystywaniu tańca do stworzenia unikatowego programu treningowego. Choreografie inspirowane są tańcami latynoamerykańskimi – sambą, salsą, reggaetonem i innymi, przy czym mogą zawierać także elementy hip-hopu, sztuk walki czy tańca brzucha.

Zalety trenowania zumby

Ten rodzaj treningu przynosi bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim jest to rewelacyjny sposób na zrzucenie kilogramów, przy jednoczesnym rzeźbieniu sylwetki – połączenie ćwiczeń cardio z siłowymi sprawia, że nie tylko spalana jest tkanka tłuszczowa, ale także rozwijają się kształtne mięśnie. Całe ciało się ujędrnia, zmniejsza się także cellulit, lub znika całkowicie. Szczególnie efektywna jest zumba toning – są to ćwiczenia z obciążeniem, taniec jest przez to bardziej intensywny, jednocześnie umożliwiając spalenie dużej liczby kalorii naraz.

Ponadto ćwiczenie zumby korzystnie wpływa na metabolizm oraz krążenie krwi w organizmie, co przekłada się na dotlenienie całego ciała. Organy są lepiej odżywione i poprawia się ich praca. Zauważono również poprawę w gospodarce hormonalnej u osób, które regularnie trenują zumbę.

Co więcej, dzięki połączeniu treningu z tańcem zdecydowanie poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz świadomość własnego ciała, co pozwala na dokładniejsze wykonywanie ćwiczeń, ale i wpływa na pewność siebie. Dodatkowo ciało rozwija się kompleksowo, dzięki temu żadna grupa mięśni nie zostaje pominięta i można to poczuć po skończonym treningu.