Samochód hybrydowy

Samochód hybrydowy staje się coraz częstszym widokiem na naszych drogach. Wielu kierowców wybiera właśnie takie auta ze względu na zapewnienia producentów o mniejszej szkodliwości dla środowiska, jak również z powodu mniejszego spalania. Czy faktycznie hybryda ma takie zalety? A co z wadami? Czy jakiekolwiek w tym typie auta występują?

Zalety hybrydy

Samochód hybrydowy to taki, który oprócz tradycyjnego silnik spalinowego wykorzystuje również moc silnika elektrycznego, do którego energie dostarczają umieszczone w aucie baterie. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim znacząco zmniejszone spalanie. Silnik elektryczny wspomaga swojego spalinowego brata, a co za tym idzie, jego użycie jest znacznie mniejsze. Skąd silnik elektryczny bierze energię? Oczywiście z akumulatorów, które ładują się poprzez system odzyskiwania energii z hamowania. Innymi słowy, za każdym razem, gdy wciska się hamulec, część energii zostaje przekazana do baterii. Wpływa to oczywiście na mniejsze zużycie tarcz i klocków hamulcowych.

Czy samochód hybrydowy ma jakieś wady?

Czy tak idealne auto może mieć jakieś wady? Niestety ma i to całkiem dotkliwe dla przeciętnego użytkownika. Przede wszystkim cena takiego samochodu jest nawet do 40% wyższa niż tego samego modelu wyposażonego jedynie w silnik spalinowy. Drugą bardzo ważną wadą tych aut jest zauważalnie mniejszy bagażnik. Przestrzeń, która zwykle wykorzystywana była przez bagażnik, zająć musiały gromadzące energię baterie. Czy są to wady skreślające tego typu pojazd? Zdecydowanie nie, ponieważ oszczędności na paliwie są naprawdę znaczące.