Obuwie medyczne dla lekarzy

Praca lekarza jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna. Wiąże się z codziennym wielogodzinnym staniem na nogach podczas dyżurów, obchodów oraz w trakcie prowadzonych zabiegów. Z tego względu buty dla lekarzy muszą być solidnie wykonane oraz zapewniać komfort dla stopy. Odpowiednie obuwie medyczne powinno być wykonane z myślą o lekarzach i pracownikach służby zdrowia. Co więc wyróżnia tego typu buty i na co zwracać uwagę podczas ich zakupu? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem!

Buty medyczne dla zdrowia stóp

Prawidłowo dobrane obuwie medyczne ma duży wpływ na zdrowie stawów i kręgosłupa zapewniając odpowiednią postawę ciała w pozycji stojącej. Poprzez korzystanie ze specjalistycznego obuwia można także zapobiec pogłębianiu się już istniejących wad oraz zahamować pojawianie się nowych.

Buty medyczne jest to rodzaj obuwia ochronnego, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz higieny pracy pracowników medycznych. Różnorodna kolorystyka i fason, w głównej mierze uzależnione są od miejsca oraz trybu pracy pracownika służby zdrowia. Niekiedy dana placówka dyktuje, jak powinno wyglądać obuwie medyczne. Zazwyczaj uzależnione jest to od określonej identyfikacji wizualnej występującej w miejscu pracy. Należy jednak pamiętać, że dla pracowników medycznych obuwie takie jak np.: chodaki medyczne jest niezbędne, aby zachować zdrowie oraz odpowiedni poziom wykonywanych obowiązków.

Buty dla lekarzy a prawo krajowe

Każde obuwie medyczne musi być zgodne z odpowiednimi aktami prawnymi występującymi w danym kraju. Najważniejszym aktem prawnym jest jednak Ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych, zgodnie z którą obuwie, jako produkt medyczny, przyporządkowane jest klasie: I, IIa, IIb, III. Określa ona, że produkt medyczny, w tym obuwie, powinno być oznaczone znakiem CE, po przeprowadzeniu odpowiednich procedur zgodności. Biorąc to pod uwagę, producent obuwia medycznego, powinien posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające właściwości antypoślizgowe, antybakteryjne i antystatyczne. Co więcej, obuwie medyczne powinno być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej. Tylko wtedy buty dla lekarzy mogą zapewnić całkowity komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Chodaki medyczne – najpopularniejsze spośród obuwia medycznego

Jednym z najbardziej godnych uwagi modeli obuwia medycznego można wyróżnić chodaki medyczne. Idealnie nadają się do noszenia latem, doskonale trzymają się stopy oraz stanowią dobrą osłonę palców, a także całej stopy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Chodaki medyczne na gumie, drewnie bądź innym tworzywie są również obuwiem zdrowotnym, dzięki zastosowaniu odpowiednio profilowanych wkładek.

Chodaki już od wielu lat towarzyszą przedstawicielom służby zdrowia takim jak pielęgniarki czy też lekarze. To wygodne obuwie medyczne, w którym stopa naturalnie się układa, co znacznie poprawia komfort użytkowania. Jest to także obuwie niezwykle stabilne, co sprawdza się podczas wielogodzinnego stania. Chodaki medyczne łatwo utrzymać w czystości, solidny materiał jest odporny na działanie detergentów oraz wodę. I tu można wyróżnić takie modele chodaków medycznych jak Doria Multi Grey, czy też obuwie damsko-męskie Ezi-Klog. Są to wysokiej jakości produkty zapewniające komfortowe i bezproblemowe użytkowanie każdego dnia.