Frutarianizm

Diety wegetariańskie, diety wegańskie, a teraz… diety witariańska. Dla wielu osób jest to grubą przesadą, jednakże dla tych, którzy wierzą w swoje przekonania – wręcz przeciwnie. Na czym więc polega fruktorianizm?

Na czym polega frutarianizm?

Frutarianizm to pewnego rodzaju styl życia. Dieta ta dopuszcza spożywanie tylko i wyłącznie owoców oraz warzyw, których zerwanie nie powoduje zniszczenia rośliny. Frutarianie, tudzież witarianie nie akceptują więc jedzenia między innymi marchwi oraz sałat. Dla wielu jest to znacząca przesada.

Frutarianizm jest ideą, która przenosi weganizm na rośliny. Dieta ta zawiera w głównej mierze owoce, między innymi kwaśne (cytrusy, kiwi, ananasy, grejpfruty i tym podobne), średniokwaśne (jabłka, wiśnie, czereśnie, jeżyny, brzoskwinie), słodkie (banany, figi, papaje, melony, wingogrona), oleiste (oliwki, orzechy kokosowe). suszone (śliwki, rodzynki), niesłodkie (warzywa, które botanicznie są zaliczane do owoców, czyli między innymi ogórki i pomidory).

Zasady Frutarian

Frutarianie uznają, że jedzenie produktów, których zerwanie może „uśmiercić” roślinę jest niedopuszczalne. Sięgają więc tylko i wyłącznie po owoce, które rosną na drzewach lub krzewach. Bardziej radykalni frutarianie jedzą jedynie te owoce, które spadną samodzielnie na ziemię. Ważne jest dla nich też to, aby nie zawierały pestycydów i innych substancji chemicznych.

Faktem jest to, że dieta frutarianów ogranicza się dość mocno i może dla wielu osób wydawać się przesadą. Osoby jednak, które ją wyznają, są zdania, że mają w swoim menu wystarczająco wiele posiłków.