Jak dbać o łańcuch w motocyklu?

Jak powszechnie wiadomo „kto nie smaruje ten nie jedzie”, dlatego też pamiętać należy o systematycznym smarowaniu łańcucha i kontrolowaniu jego naciągu. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych miłośników motoryzacji, którzy chcą dowiedzieć się, jak dbać o swój motocykl.

Jak poprawnie smarować łańcuch w motorze?

Smarowania łańcucha napędowego wcale nie jest zadaniem tak trudnym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Jest to jedna z tych czynności serwisowych, którą każdy może wykonać samodzielnie. Pamiętać należy jedynie o tym, aby smarować zawsze łańcuch w motorze u jego dołu i zawsze od wewnętrznej strony. Siła odśrodkowa automatycznie rozprowadzi smar po wszystkich zakamarkach i po o-ringach. Kluczem do sukcesu jest również to, aby korzystać z wysokiej jakości smaru, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie.

Jak często należy smarować łańcuch?

Producenci motocykli zalecają, aby smarować łańcuch co 500km. Motocykl warto sprawdzić także po jeździe w dużym deszczu. Częstotliwość smarowania w dużej mierze zależy do stylu jazdy i warunków panujących na dworze. Najwięcej roboty mają oczywiście offroadwocy, którzy powinni smarować swój sprzęt po każdej jeździe. Warto wspomnieć także i o tym, aby łańcuch w motorze smarować zawsze po jeździe czyli wtedy, gdy jest ciepły. Mało motocyklistów zdaje sobie sprawę z tego, że ciepły łańcuch zdecydowanie lepiej przyjmuje smar. Gdy motocykl stoi w garażu, to smar może lepiej związać się z metalem. Nie zaleca się smarowania łańcucha bezpośrednio przed jazdą.