Makrama

Łapacze snów są coraz bardziej popularną ozdobą. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ wyglądają zjawiskowo i potrafią wnieść do każdego wnętrza wręcz czarującą atmosferę. Co ciekawe, można je również zrobić samodzielnie w domu z pomocą kilku materiałów.

Wiele osób uważa, że łapacze snów zawieszone nad łóżkiem polują i łapią to, co śni się ich właścicielom. Gęsta sieć, która znajduje się wewnątrz przepuszcza tylko dobre sny. Rzeczoną sieć wykonuje się z makramy, czyli specjalnego sznurka. Co więcej, łapacze można ozdobić wszelkiego rodzaju amuletami, kamieniami, piórami oraz koralikami.

Łapacze snów z makramy i nie tylko

Makrama pozwala wykonywać wszelkiego rodzaju ozdoby, nie tylko łapacze snów. Jest to technika wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów czy chociażby szydełka. Można z jej pomocą wykonać kwietniki, makaty ścienne, torebki, plecaki oraz naszyjniki. Metoda makrama wykorzystuje specjalny sznurek i nici lniane, jedwabne lub konopne.

Makrama dla początkujących

Technika makrama wykorzystuje sznurek i – choć wydaje się wręcz nie do opanowania – jest dość prosta. Jej ogarnięcie jest dość szybkie, jednakże wymaga precyzji ruchów. Im więc dokładniej przesuwa się sznurek i nitki, a także równo zaciąga i nawija pętelki, tym efekt końcowy będzie jeszcze piękniejszy.

Technika ta jest znana jeszcze z czasów Starożytności, jednak w Polsce zyskała ogromną popularność stosunkowo niedawno. Dzięki niej, można pięknie ozdobić swój dom, stworzyć abażury, kołyski, a nawet lampy.