żarówki samochodowe

Modele żarówek LED zostały wprowadzone na rynek stosunkowo niedawno i natychmiast stworzyły zagrożenie dla pozycji ksenonów oraz halogenów. Według specjalistów żarówki ledowe posiadają szereg zalet, takich jak wydajność i oszczędność. Uważa się, że charakteryzuje je nawet 25-krotnie większy czas działania w stosunku do tradycyjnych żarówek samochodowych. Warto jednak pamiętać, iż poza korzyściami istnieją również zagrożenia płynące z tego typu rozwiązania.

Żarówki samochodowe LED – zalety

Gdy na rynku pojawiły się żarówki samochodowe LED możliwe było ich stosowanie wyłącznie w najnowszych modelach samochodów, które fabrycznie wyposażono w tego typu nowoczesne rozwiązanie. Aktualnie kierowcy mogą zamontować żarówki samochodowe led również w starszych autach. Najczęściej oświetlenie ledowe montowane jest w światłach do jazdy dziennej, dzięki czemu kierowca zyskuje ogromną oszczędność energii w stosunku do użytkowania zwykłych żarówek samochodowych. Żarówki ledowe są znacznie mniejszym obciążeniem dla alternatora, ponadto ograniczają nawet spalanie paliwa. Moc wykorzystywana przez dwie lampy halogenowe to aż 100 W, a zestaw ledowy potrzebuje tylko 10W. Ponadto, czas działania żarówek ledowych jest około 30 razy dłuższy w porównaniu do klasycznych halogenów.  Niewątpliwą zaletą żarówek LED jest jakość emitowanego przez nie światła, które jest najbardziej podobne do barwy światła dziennego, a co za tym idzie wyprzedza ksenony, a także halogeny. Wysokiej jakości światło emitowane przez żarówki LED sprawia, że otoczenie widziane przez kierowcę po zmroku wygląda bardziej naturalnie, niż w przypadku stosowania żarówek innego typu.

żarówki samochodowe

Warunki korzystania z żarówek samochodowych typu LED

Montaż żarówek LED wymaga specjalnie przystosowanej konstrukcji reflektora oraz jego układu chłodzenia. Wynika to z faktu, iż żarówki LED grzeją odwrotnie niż w przypadku zwykłych żarówek samochodowych, tzn. od tyłu. W związku z tym nie jest możliwe schładzanie żarówek LED strumieniem powietrza w trakcie jazdy.

Montaż tak zwanych ledów w przednich reflektorach nie wiąże się z żadnymi specjalnymi wymogami. W przypadku reflektorów tylnych nie można zamontować zbyt mocnych żarówek, ponieważ zbyt intensywnie świecące światła pozycyjne mogą wprowadzić w błąd kierowców jadących za takim samochodem, ze względu na strumień przypominający światło hamowania. Taka pomyłka może skutkować wypadkiem.

Jeżeli mamy zamiar zamontować żarówki LED w naszym samochodzie, który fabrycznie wyposażony był w inny rodzaj lamp, należy uprzednio sprawdzić, czy auto posiada magistralę CAN-BUS. Ze względu na fakt, że żarówki LED wymagają mniejszej ilości mocy, mogą zmylić komputer sterujący, który błędnie wyświetli informację na temat przepalenia żarówek.