zawory pneumatyczne

Zawory są ważnymi częściami układów pneumatycznych, hydraulicznych i automatycznych. Ich zadanie polega na sterowaniu przepływem medium roboczego. Istnieje kilka rodzajów zaworów, z których każde mają swoje funkcje. Ciekawą ofertę znajdziemy na stronie AutomatykaWPrzemysle.pl.

Zawory pneumatyczne

Jednym z rodzajów zaworów tego typu są zawory specjalne. Pełnią one głównie funkcje logistyczne w systemach regulacyjnych i sterujących. Elektrozawory służą natomiast do sterowania siłownikami pneumatycznymi dwustronnego i jednostronnego działania. Inaczej mówiąc, są to zawory pneumatyczne sterowania pośredniego.
Kolejnym rodzajem są zawory dławiące, które mają zastosowanie w regulacji prędkości ruchu i sterowaniu przepływem medium roboczego.

zawory pneumatyczne

Funkcjonalne i przydatne elementy

Zawory funkcyjne są używane do regulacji prędkości ruchu i zabezpieczenia przed ruchami różnego typu. Ich zadaniem jest głównie zwiększenie poziomu funkcjonalności układu napędowego i sterującego. Zwrotne zawory są kolejnym rodzajem zaworów pneumatycznych i są niezbędne w instalacjach wodnych C.O., hydraulicznych i tym podobnych. Ich zadanie polega na zabezpieczaniu instalacji przed ryzykiem cofania się medium roboczego i sterowaniu kierunkiem przepływu mediów.
Przeznaczone do pracy w specyficznych warunkach są zawory ze stali nierdzewnej. Trudne warunki są zazwyczaj związane z szybkim zużyciem zaworów i korodowaniem elementów. W tym przypadku zawory tego typu będą dobrym rozwiązaniem w pracy z agresywnymi mediami, które często są stosowane w branżach przemysłowych.