BLIK od A do Z

Czasy, w których płacono tylko i wyłącznie zwykłą gotówką dawno minęły. Teraz jednak w sklepach można zapłacić nie tylko kartą debetową oraz kredytową, smartfonem, tabletem, ale również i specjalnym systemem.

BLIK to system stosunkowo nowy, jednakże niesie ze sobą szereg udogodnień. Wystarczy jedynie posiadać przy sobie smartfon lub tablet, a w nich aplikację mobilną swojego banku.

Czym jest BLIK?

System BLIK to – najprościej mówiąc jedna z płatności mobilnej, sześciocyfrowy kod, który zainteresowani otrzymują na aplikację, a dzięki temu mogą wypłacać i wpłacać gotówkę z bankomatu, płacić w sklepie, a nawet robić przelewy w innych systemach. Jest to świetna alternatywa dla kart bankomatowych i gotówki.

Czy płatności mobilne są bezpieczne?

System BLIK z całą pewnością jest bardziej bezpieczny stosunku do kart bankomatowych. Nikt nie może podejrzeć bowiem naszego PIN-u i wybrać pieniędzy z banku. Aby skorzystać z tego systemu, należy zalogować się wcześniej do aplikacji swojego banku, a następnie wygenerować unikalny kod, wpisać go do terminalu lub w systemie płatniczym i potwierdzić na telefonie.

Jeśli ktoś jednak ukradnie nam telefon, warto pamiętać, że system ten jest wyposażony w liczne zabezpieczenia i w każdej chwili można zmienić hasło do odblokowania telefonu, a także PIN do autoryzacji transakcji BLIK, który jest konieczny przy płatnościach powyżej 50 złotych. Oprócz tego, warto mieć na uwadze, że aplikacje bankowe mają również kody, za pomocą których można się dostać do swojego konta w smartfonie.