karta EKUZ

Kiedy planujemy wyjazd za granicę, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie, które może być niezwykle przydane w przypadku np. zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku (nawet skręcenia kostki) będą w odległym miejscu. Wiele osób w euforii planowanego wyjazdu zagranicznego zapomina o dodatkowym ubezpieczeniu się lub wyrobieniu specjalnej karty, tzw. karty EKUZ.

Dobrze zorganizowany wyjazd zagraniczny

Wyjazd za granicę często wiąże się z ogromnymi emocjami. Chcemy jak najlepiej się spakować, by o niczym nie zapomnieć, zabrać ulubione rzeczy typu ubrania, buty, aparat czy lek, których możemy potrzebować. Tu też warto wcześniej pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu lub tzw. karcie EKUZ.

Dlaczego warto wyrobić sobie kartę EKUZ?

EKUZ to niezwykle przydatna karta, określana jako Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która wyrabiana jest w celu potwierdzenia ubezpieczenia danej osoby oraz wskazania prawa korzystania z różnego rodzaju świadczeń zdrowotnych, w przypadku, kiedy przebywa się w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach tzw. Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dzięki tej karcie zostanie nam udzielona niezbędna pomoc medyczna, a my nie zostaniemy obciążeni żadnymi dodatkowymi kosztami. I choć bez karty EKUZ również nikt nie ma prawa odmówić nam tych świadczeń za granicą, to jednak fizyczne posiadanie karty bardzo ułatwia całe postępowanie, a na pewno też skraca proces sprawdzania przysługujących nam świadczeń, co nie jest zbyt proste, kiedy przebywamy w obcym kraju.