opony całoroczne czy sezonowe

W dzisiejszych czasach jesteśmy mocno zabiegani, a szybkie życie motywuje nas to wybierania wariantów długoterminowych, o których nie trzeba pamiętać częściej niż jest taka potrzeba. Pod tym kątem wybór całorocznych opon wydaje się wygodniejszy. Czy aby na pewno lepszy?

Opony całoroczne

W okresie letnim dobre ogumienie wielosezonowe nie powinno zbytni różnić się od standardowych opon letnich. Żadne przyklejanie się gumy do powierzchni jezdni nie powinno mieć miejsca. Jednak podczas zimy sytuacja może już nie wyglądać tak kolorowo. Owszem, na miejskich ulicach nie pokrytych śniegiem opony całoroczne będą się sprawdzały nienagannie, ale na oprószonych śniegiem drogach pozamiejskich i zaśnieżonych drogach górskich takie opony mogą się już nie sprawdzić.

W sytuacjach jazdy zgodnie z przepisami, wyjątkowo ostrożnie nie powinno być problemu, ale przy awaryjnych sytuacjach podejmowane ryzyko jest duże.

Opony sezonowe

Sezonowe opony na zimę wygrywają z oponami całorocznymi o kilkanaście procent, ale w cięższych warunkach biją je na głowę. Nie warto ryzykować i opony zimowe zmieniać na siłę na całoroczne, jeśli mieszka się w górach.

Opony letnie to już nie taki problem – zarówno całoroczne, jak i letnie sprawdzają się podczas ciepłych dni podobnie. Opony letnie mają jednak zupełnie inne cechy właściwości niż opony zimowe, tak więc decydowanie się na wypośrodkowanie tych cech może być ryzykowne. Jeśli żyjemy w mieście, gdzie ekstremalne sytuacji pogodowe raczej się nie zdarzają, to jak najbardziej kupujmy wtedy opony całoroczne. W innym wypadku poważnie się nad tym zastanówmy.