Jak działają inkubatory przedsiębiorczości

Inkubator przedsiębiorczości jest instytucją, która ma za zadanie wspierać rozwój przedsiębiorczości. Mogą obejmować podmioty o różnych formach prawnych.

Dla kogo inkubatory przedsiębiorczości?

Oferta inkubatorów jest głównie skierowana do; młodzieży i studentów (akademickie inkubatory przedsiębiorczości), podmiotów ekonomii społecznej (inkubatory przedsiębiorczości społecznej), początkujących przedsiębiorców (sektory małych i średnich firm).

Inkubatory przedsiębiorczości społecznej

Takie inkubatory są tworzone przez organizacje pozarządowe lub samorządy. W ich ofercie znaleźć można wsparcie z zakresu doradztwa i szkolenia. Dotyczą przede wszystkim instytucji rynku pracy, podmiotów ekonomii społecznej i osób chcących założyć działalność na rzecz tych podmiotów.

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości

AIP są tworzone przez uczelnie wyższe. Oferują pewne formy wsparcia szkoleniowego, lokalowego i prawnego poprzez umożliwienie prowadzenia własnej działalności. Każdy inkubator przedsiębiorczości ma różny zakres usług.

Co ciekawe, największym inkubatorem w Europie jest Twój Startup, umożliwiający prowadzenie działalności bez jej zarejestrowania. To bardzo dobra opcja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem firmy i potrzebują pomocy i doradztwa w tym zakresie. Inkubator przedsiębiorczości jest narzędziem, które wpływa pozytywnie na rozwój działalności i korzysta z niego coraz więcej osób. To wsparcie z zakresu marketingu, szkoleń, aktów prawnych, rozwoju firmy itp.