wycieraczki samochodowe

Najważniejszą kwestią, o którą należy zadbać podczas jazdy samochodem, jest bezpieczeństwo. Z tego powodu pojazd powinien być dobrze przygotowany zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. Dużą rolę odgrywają szyby samochodowe, które decydują o prawidłowej widoczności. W jaki sposób dbać o dobrą kondycję szyb, a tym samym pełne i wyraźne pole widzenia?

Pielęgnacja szyb samochodowych

Pielęgnacja szyb samochodowych opiera się głównie na stosowaniu odpowiednich wycieraczek samochodowych, myciu i polerowaniu powierzchni oraz używaniu właściwych preparatów czyszczących. Szyby samochodowe powinny być trwałe i wytrzymałe. Do ich najpopularniejszych rodzajów należą:

  • Szyby hartowane – charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia.
  • Szyby klejone – w ich skład wchodzą dwie warstwy klejonego szkła oraz warstwa tworzywa syntetycznego.
  • Szyby zespolone – zbudowane są z dwóch tafli oraz szczeliny gazowej.
  • Szyby bezpieczne – cechują się dodatkowym pokryciem tworzywa syntetycznego.

W przypadku niewłaściwej pielęgnacji szyb, szkło z którego są one wytworzone, może ulec zniszczeniu. Oprócz tego należy pamiętać o regularnym ich czyszczeniu, gdyż zabrudzenia pozostawione na dłuższy okres mogą prowadzić do powstawania mikrouszkodzeń.

wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe – na co zwrócić uwagę?

Zadaniem wycieraczek jest przede wszystkim uzyskanie odpowiedniej widoczności, głównie podczas panowania trudnych warunków pogodowych, np. opadów deszczu lub śniegu. Z tego powodu należy pamiętać o systematycznej ich wymianie. Skąd wiadomo, że wycieraczki samochodowe powinny już zostać wymienione? Z pewnością każdy kierowca jest w stanie dostrzec sygnały o tym świadczące, jakimi są: zacieki, smugi na szybie, czy też głośna praca. Jeżeli chcemy, aby wycieraczki zachowały jak najdłuższą żywotność, należy je czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia (kurz, gałązki lub kamyczki) usunąć można za pomocą zwykłej wody z płynem oraz odpowiedniej, bawełnianej szmatki. Należy pamiętać również o regularnym uzupełnianiu płynu do spryskiwaczy. Jeżeli wycieraczki samochodowe pracują na sucho, prowadzi to do pogorszenia pracy piór oraz powstawania zarysowań na szybie. Dokonując zakupu, warto wybierać wycieraczki renomowanych producentów, mamy wtedy bowiem gwarancje wysokiej jakości i pewność, iż posłużą nam one jak najdłużej. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie dopasowanie wycieraczki do szyby. Nie może być ona zbyt długa, ani zbyt krótka. Dobrze dobrana powinna odpowiednio przylegać do szyby i zbierać całą wodę. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie numeru VIN samochodu, lub też dopasowanie wycieraczki do zużytego pióra.