samochód elektryczny

Samo określenie „samochody elektryczne” ma niezwykle pozytywny wydźwięk, ale czy faktycznie jest to przyszłość? Szczególne w Polsce?

Przyszłość motoryzacji – brak samochodów spalinowych?

Samochody elektryczne mają szereg zalet, które są niekwestionowanymi argumentami za kupnem tej maszyny. Sam fakt, że nie zanieczyszczają powietrza jest potężnym plusem i głównym celem użytkowania tego typu samochodów. Dodatkowo eksploatacja takiego samochodu kosztuje grosze, ponieważ odpada tankowanie benzyną, czy tez gazem – samochody elektryczne można podłączać do gniazdka w domu.

Większości kierowców jednak trudno sobie wyobrazić jazdę samochodem elektrycznym, ze względu na kilka znaczących wad tego pomysłu

Faktyczne koszty

Samochód elektryczny jest bardzo tani w codziennym użytkowaniu, ale jego zakup to niezwykle duży koszt, na którego przeciętnego Polaka zwyczajnie nie stać. Kolejną rzeczą niepokojącą kierowców jest stosunkowo mało serwisów oferujących naprawę takiego auta, a przyszłość motoryzacji powinna mieć większą możliwość rozwoju już dzisiaj. Następną rzeczą jest dystans, jaki pokona w pełni naładowany samochód – jest to jedynie 100 do 200 km przy wyłączonym radiu i klimatyzacji.

Samochód elektryczny to być może przyszłość motoryzacji, ale na pewno nie teraźniejszość. Przeznaczony jest w tej chwili dla stosunkowo małej liczby osób ze względu na bardzo duże koszty zakupu, krótkodystansowość i duże koszty konserwacji. Mimo wszystko ekologia jest dosyć silną dziedziną, która być może przeforsuje ideę ekologicznych, elektrycznych samochodów w najbliższym czasie.