Jak czyścić tapicerkę w samochodzie

Dla niektórych osób samochód jest wyłącznie środkiem do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Spora część z nas widzi jednak w motoryzacji coś więcej, a wygląd i stan samochodu nie są nam obojętne.

W kwestii czyszczenia samochodu sprawa wydaje się być prosta – udajemy się na myjnię, tam wybieramy odpowiedni program i gotowe. Nieco więcej komplikacji pojawia się, jeśli weźmiemy pod uwagę element, jakim jest tapicerka samochodowa. Podpowiadamy, jak o nią zadbać.

Dlaczego warto czyścić tapicerkę?

W samochodowej tapicerce może kryć się brud i kurz, jest to też siedlisko dla alergenów, przez co pasażerowie mogą się źle czuć w aucie. Ponadto tapicerka z łatwością pochłania zapachy, np. z papierosów.

Czyszczenie tapicerki – od czego zacząć?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana tapicerka samochodowa, pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić sami, jest odkurzanie. Najlepiej zróbmy to pod domem, z użyciem porządnego, domowego odkurzacza. W trudne zakamarki możemy dostać się szczotką. Dobierajmy jej rodzaj tak, aby nie uszkodzić tapicerki, szczególnie jeśli jest skórzana. Jeżeli nasza tapicerka samochodowa jest poważnie zanieczyszczona, np. są na niej plamy, możemy zainwestować w środek do czyszczenia w postaci sprayu czy pianki.

Zadbaj o tapicerkę wcześniej

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Czyszczenie tapicerki nie jest łatwe, dlatego postaraj się o nią zadbać wcześniej. Stosuj ochronne dywaniki, nie wsiadaj do auta w brudnych czy mokrych ubraniach. Jeśli Twoja tapicerka samochodowa będzie w bardzo złym stanie, może być konieczne oddanie samochodu w ręce specjalisty, a to z pewnością nie będzie tanie rozwiązanie.